marți, 22 martie 2011

Dorinta.

      Ieri vorbeam cu un prieten despre ce ne place fiecaruia cel mai mult pe lumea asta, el mi-a spus ca ii place ploaia si cerul,eu insa nu prea am stiut ce sa-i raspund,cu toate ca si mie imi plac enorm lucrurile astea doua pentru ca ma linistesc si ma simt fericita atunci cand le privesc. Totusi i-am spus ca mi-ar placea foarte mult sa vad marea,adica sa merg la mare si sa stau seara pe plaja sa ascult valurile izbindu-se de tarm.
      El a ramas usor mirat de faptul ca vreau sa vad marea,intrebandu-ma daca nu am fost chiar niciodata acolo,asa e nu am fost niciodata,dar imi doresc extrem de mult sa merg si sa ma plimb mai ales seara pe plaja cu o persoana draga,sau nu numai cu o persoana,ci cu prietenii pe care ii iubesc si sa ne distram pe cinste.Ar fi minunat si as fi cea mai fericita persoana daca vom putea sa facem asta vara care urmeaza. 
      Tata s-a apucat de cantat la saxofon pe la varsta de 14 ani si a fost intr-o groaza de turnee prin tara si in strainatate cu band-ul si mai avea momente in care imi povestea despre ce facea cu colegii lui si cat de bine se distrau, cand imi povestea despre peripetiile la mare si cat de frumos este acolo ma intrista pentru ca eu nu am avut ocazia sa merg,dar sper ca acum vom reusi sa mergem,noi,ca intre prieteni si sa putem sa ne facem de cap:)) Eh, nici chiar sa ne facem de cap dar sa acumulam amintiri placute impreuna de care sa ne amintim peste ani si sa ne spunem: "Bai cat de bine ne-am distrat in vara aia" si poate,cine stie, si anii urmatori daca om mai trai:))
      Imi doresc din tot sufletul sa ramanem prieteni mult timp de acum inainte, si practic postarea asta e pentru voi,intrucat va iubesc enorm si chiar daca au fost si momente frumoase si altele mai grele,am trecut cu funtea sus peste toate impreuna. Va multumesc ca imi sunteti alaturi mereu. 
I love you guys>:D<





luni, 27 septembrie 2010

Reclame sau spoturi publicitare

Reclamele,reclamele,sunt atat de multe,unele dintre ele fara rost si foarte stupide,altele foarte ingenioase care te fac sa te gandesti: bai cum de nu s-a mai gandit nimeni la asta inainte. Din prima categorie,parerea mea e ca fac parte majoritatea reclamelor. Pe locul intai in mintea mea se afla reclama aia de la pufuletii "Gusto" parca,erau 2,una cu un om-caine pe care nu am inteles-o si nici nu cred ca o voi intelege,si cealalta cu acel tip care incerca sa curete o porocala si din greseala isi taiase capul,capul ramasese pe podea,corpul se plimba prin camera pana in momentul cand a cazut pe geam,iar capul ramas pe podea ii spunea prietenului sau: "Imi dai un pufulete?;;)".Deci pur si simplu aiurea si nepotrivit.Bine,nu pot spune ca am vazut vreo reclama buna la pufuleti,dar, clar asta mi s-a conturat cel mai bine in minte :)). Alte reclame care ma fac sa-mi pun anumite intrebari sunt cele la antiperspirante,adica nu inteleg cum vine treaba aia,cred ca ati auzit si voi la multe dintre ele ceva de genul "bla bla testate de profesionisti adevarati",pai cum adica, profesionisti in transpiratie,sau cum? Reclame urate se pot numi si cele de la pastile pentru stomac, alea in care ii arata pe niste oameni si scriu acolo sub imaginea lor o perioada de timp: 45 de minute,30 de minute,1 ora si 15 minute,in prima parte te gandesti bai nene,la ce naiba o fi reclama asta si ce o vrea sa zica,iar apoi iti baga o tipa care spune cu o voce foarte senina: "Tu cat timp petreci zilinc la toaleta?....Incearca <>,natural,efect laxativ." mda...Cam asa sta treaba cu reclamele urate,stiu ca mai sunt multe de care nu-mi amintesc acum,dar vi le amintiti voi;). 

Preferatele mele raman reclamele la bauturi,adica la orice,bere,sucuri,energizante,orice,a si cele la M&M's,pur si simplu le ador.Mai ales cele de la Beck's,cele de la Coca-Cola de Craciun,de la RedBull"RedBull iti da aaaaripi!":)) si "R:Stai pe plaja cu aluna la soare,trece o fata si-i spui:< >> G:Dar Rosule eu nu ma topesc nici la mare nici la soare... R:Stiu asta,e doar un fel de a spune:-j. M&M's bomboanele care se topesc in gura,nu in mana;)" Mai e tare asta noua de la "Joe" cu tipul ala,defapt mie mai mult imi place tricoul:"Am castigat singurul premiu mic"-e genial. Cea de la croissant-ul "7 days" aia cu ziua mea in 60 de secunde,e foarte tare.A si am uitat sa zic de o alta reclama nouta de la energizantul "Renergy" aia cu super-baiatul care super-incearca sa super-salveze o pisica,e funny rau:)). Ii ador pe cei care le realizeaza si ii stimez.

Cam atat despre reclame,adevarul e ca toate sunt realizate cu cap numai ca unele nu au nici un sens si mai mult te baga in ceata.Mda,inchei aici,bye>:D<

vineri, 24 septembrie 2010

Idei preconcepute...

Fiecare dintre noi ne formam anumite pareri si idei despre persoanele cu care interactionam,unele bune,altele...mai putin bune,dar de ce in majoritarea cazurilor ne punem in cap anumite conceptii,de ce nu asteptam sa cunoastem mai bine respectiva persoana si apoi sa ne dam cu parerea? Probabil pentru ca suntem superficiali si cum se spune,traim in secolul vitezei si trebuie sa fim noi aia mai cu mot si sa-i judecam pe toti cat mai repede dupa aparente fara sa le stim nici macar numele... Toti suntem asa,toti judecam cartile dupa coperta si suntem rai... Poate unii dintre noi facem asta inconstient,dar gresim si regretam.

Mie mi se intampla adesea ca cei din jurul meu sa-si formeze o idee gresita depre mine sau sa creada ca eu depind de prietenii mei sau ca ei ma influenteaza in mod negativ nu-mi place postura asta fiindca nu e asa,nu va fi niciodata asa,am propria mea gandire si pot sa imi aleg singura ce vreau sa fac si cum sa fac,dar oare de ce isi formeaza ideile astea....n-am inteles pana acum si nici nu cred ca o voi face prea curand. Adevarul e ca eu nu imi dau seama cand se produce cate o schimbare in gandirea sau comportamentul meu,vin de la sine toate,ok,realizez,atunci cand chiar vreau sa fac o schimbare sau chiar vreau sa ma schimb datorita cuiva,sau pentru cineva,dar asta dupa ce ma gandesc de o mie de ori daca e bine sau nu.

Cand judecam pe cineva gresit nu ne gandim niciodata la consecinte,daca respectivul se simte prost sau daca ii facem rau prin simplele nostre vorbe si criterii. Suntem rai fara sa vrem ,fara sa stim ca facem rau si cand ne gandim apoi ca am gresit e prea tarziu sau poate nu...Depinde pe cei caraora le-am cauzat neplaceri,daca ne sunt prieteni ne iarta si ne ajuta sa nu mai facem aceleasi greseli,iar daca nu inseamna ca nu merita.:P


joi, 26 august 2010

Iubirea...

Mda... iubire,un alt cuvant plin de definitii care de care mai variate. Cautand in DEX,pentru cuvantul iubire gasim urmatoarea explicatie: Faptul de a (se) iubi; sentiment de dragoste pentru o persoană de sex opus; relații de dragoste; amor, iubit1. ♦ Sentiment de afecțiune (și admirație) pentru cineva sau ceva. O definitie simpla si la obiect,cam seaca precum o stanca si foarte protocolara. Cea mai placuta definitie a iubirii  pe care am citit-o a fost a lui Octavian Paler si aceasta suna cam asa:  Iubirea e un sărut furat, un zâmbet inocent, o îmbrăţişare pătimaşă... şi un suflet smuls din piept... E trista,dar cat se poate de adevarata.

E destul de superficial sa caut definitii iubirii pentru ca fiecare dintre noi are o proprie definitie pentru acest sentiment,dar am ales sa fac asta pentru ca am vrut sa vad, ca sa spun asa...alte pareri. Sincer,nu m-a impresoinat nici una,poate si pentru ca nu stiu ce e iubirea,nu am avut acest sentiment pana acum:D Am avut intr-adevar doar o "senzatie de atasare",cum ar spune Spike intr-una din melodiile sale:)) insa doar atat.

Totusi eu as defini iubirea ca sentimentul cel mai puternic creat intre 2 parteneri, in care fiecare ar face tot posibilul sa-i fie bine celuilalt,fara sa se gandeasca la propria persoana,si astfel in timp dragostea nu s-ar destrama,ci ar deveni mult mai puternica.

In privinta iubirii ma pot declara-de moda veche pentru ca ador povestile de iubire care incep inca din perioada liceeala si continua pana la batranete,bineinteles ca realizez ca la un moment dat te saturi sa stai cu cineva in permanenta,dar daca iubirea persista nu te plictisesti niciodata pentru ca mereu descoperi cate ceva nou la o anumita persoana si niciodata nu poti spune ca o cunosti indeajuns.

Este atat de frumos sa iubesti si sa fii iubit,ma induioseaza foarte mult cand imi mai povestesc ceilalti intamplarile lor si imi pare rau cand vad cupluri care nu se inteleg,si cel mai mult urasc sa vad cerurile in mijocul strazii,pana la urma daca te-ai certat cu partenerul discuta chestiile contradictorii in casa dar nu pe strada fiindca nu are de ce sa fie toata lumea martora la circul vostru.Ma revolta multe lucruri si multi baieti cand ii vad atat de superficiali si atrasi pana la dependenta de anumite jocuri. Oameni buni exista viata reala care trebuie traita din plin nu numai jocuri stupide care duc la ipocrizie si cretinism. In schimb,opusi in totalitate acestora sunt acei baieti sensibili care se dedica pasiunilor mult mai constructive decat jocurile,si in primul rand iubitei lor,si care ar face tot posibilul ca ei sa-i fie bine.Ei bine,pe acestia ii admir si,categoric jos palaria in fata lor. Respect!



Vezi mai multe video din Muzica

joi, 1 iulie 2010

Ploaia




Vreau sa scriu de data asta ceva frumos,pentru ca de fiecare data vad numai jumatatea goala a paharului si scriu numai lucruri triste,acum vreau sa vorbesc despre fenomenul pe care il ador cel mai mult....ploaia!


Un cuvant atat de simplu ,,Ploaie" dar totusi un lucru atat de complex.Iubesc ploile calde,de vara in care te poti racori si te poti bucura din plin de prezenta lor,imi place sa ma plimb prin ploaie sau doar sa stau pur si simplu sa vad cum cade din cer,e minunat,ma linisteste...Desi dintre toate anotimpurile cel preferat este primavara,in care nu ploua prea mult si nu e nici prea cald nici prea frig,ador ploile,care nu prea sunt primavara:) dar ce conteaza,important e ca acest lucru e divin,inspira pace si liniste,chiar daca este furtuna si pare ca se crapa cerul,ploaia inspira o liniste deplina. Imi pare rau ca in perioada asta Romania se confrunta cu multe calamitati si multe piedidci din cauza ploilor,stie Dumnezeu ce face si de ce trimite ploaia intr-un asemenea mod,cel mai rau este ca noi nu intelegem ce vrea sa ne arate prin asta,si e destul de trist ce se intampla pentru ca multi oameni isi pierd tot ce au agonisit intr-o viata...:(
Totusi ploaia nu aduce doar deznadejde,pentru alte state in care domneste seceta ea e o binecuvantare.

Cand ploua ma simt altfel,ma face sa ma gandesc la tot ce am realizat si ce as putea sa mai indrept ca sa fie totul bine,imi place sa privesc ploaia,orice fel de ploaie,de la cele linistite de toamna pana la cele mai mari furtuni ale verii,cu toate ma fac sa ma simt diferit de restul timpului,si sunt frumoase,inegalabile,de nedescris...


Am gasit un articol pe net legat de ploaie si imi place foarte mult:
Daca fiecare picatura de ploaie si-ar spune povestea lumea ar fi eclipsata- nu ar mai avea povesti. Dar ploaia vorbeste limba ei, necunoscuta de catre voi, si isi spune povestea.

Cateodata, cand e suparata, loveste cu putere in geamul camerei mele si ma cheama la povesti.Iroseste stropii pentru lucruri marunte, dar ii sacrifica pentru voi.




Ploua! Ridicati-va privirea! Ascultati!

Stropii va cauta... va mangaie obrazul. Plange vara pentru fericirea voastra si toamna anunta un sfarsit.

Azi isi intuneca cerul si incepe sa scrie. Dar apa e incolora, trebuie sa citesti cu inima.


Ploaia alunga demonii si face orasul crud...

AER...LIBERTATE...

miercuri, 30 iunie 2010

16 ani...


Ma apropii de varsta de 16 ani,o vasta dificila ar spune unii pentru ca acum ne punem cele mai multe intrebari si avem cele mai multe nedumeriri. Pentru mine e destul de bizar si intr-adevar am multe intrebari si multe suparari pentru ca multi ma judeca dupa lungimea parului,de parca atunci cand porti o discutie cu un om,vorbesti cu parul lui,nu cu el.Ar vrea sa fiu in locul lor,sa vad daca as reactiona la fel daca as fi baiat si as vorbi cu o fata tunsa scurt... In fine,incerc sa trec peste asta si sa rezolv totul cu mai multa maturitate si sa nu mai pun totul la suflet pentru ca poate de asta nu am nici incredere in mine,fiindca de fiecare data cand spune cineva ceva despre mine o iau in tragic,ceea ce nu e bine deloc.


Imi face bine sa scriu aici pentru ca asa ma mai descarc si imi mai depasesc temerile si e bine.:)



Multi considera ca m-am schimbat in rau...nu stiu ce sa zic fiindca nu-mi pot da seama singura daca m-am schimbat sau nu,totusi ma derajeaza cand cineva nu se simte bine in compania mea si nu imi spune asta,prefer sa mi se spuna totul verde in fata,nu conteaza cat de rau e dar macar stiu cu ce gresesc si ce pot sa modific.Poate de aceea niciodata nu pot sa am aceeasi prieteni adica am avut timp de 8 ani niste prieteni pe care i-am pierdut dintr-o gluma prosteasca,pe de-o parte nu regret pentru ca acum am mai multi prieteni care ma ajuta ori de cate ori am nevoie...ii ador. Dar totusi,in acelasti timp ma simt singura de multe ori si uneori am nevoie de cineva pe care sa-l iubesc si sa ma iubeasca...dar...pot sa astept in continuare pentru ca nu se va intampla prea curand.


De-asta varsta asta e cea mai frumoasa dar in acelasi timp cea mai trista,ca sa zic asa...



Abia astept sa fac 18 ani sa-mi iau carnet,sa ma mut si sa fiu pe cont propriu,eu cu mine,sa fiu independenta si sa nu mai imi pese de nimic,sa termin liceul,sa-mi vad de facultate si de ce o sa fac in continuare...abia astept!

marți, 25 mai 2010

Un cuvant vag...


Revin la subiectul numit "prietenie"...uneori ajung sa cred ca acest cuvant e lipsit de insemnatate. Sau ...."cel mai bun prieten";)) nu exista asa ceva sau daca exista...persista foarte putin...poti spune prieten adevarat,dar nu cel mai bun(cum ar zice si Maria). Poate ca a existat si pentru mine dar am pierdut foarte multi prieteni desi uneori regret foarte mult pentru unii si mi-e foarte teama sa nu-i pierd si pe cei pe care ii mai am...


In momentul de fata am 4 prieteni cu care sunt foarte apropiata si cu care pot discuta absolut orice,ce-i drept cu unul mi-e frica sa nu zic ceva nepotrivit si sa-l dezamagesc si intr-un final sa-l pierd,stie foarte bine asta,si mai stiu ca si el gandeste la fel...
Am auzit deseori spunandu-se:" o prietenie adevarata trece si prin foc"...de unde atat,defapt da, in unele momente,daca e o prietenie solida si adevarata,da,trece si prin foc dar daca e ceva trecator,fara nicio noima nu se intampla nimic...problema e ca nu poti sti la ce te poti astepta de la o prietenie fiindca omul e schimbator,te increzi in el,iti pui sentimente si sperante intr-o prietenie si cand te astepti cel mai putin vine lovitura de gratie si te doboara... Cam asta e cu prietenii,inainte credeam ca poti fii prieten cu cineva pana la batranete,dar cu timpul treci printr-o multime de dezamagiri si te fac sa te gandesti daca oare chiar merita sa te agiti atat pentru oricine,pentru ca pana la urma,mai devreme sau mai tarziu,toti te dezamagesc intr-un fel sau altul.


Acum cateva zile am venit cu o prietena acasa si l-am intrebat pe tata ce parere are si mi-a zis ceva de genul :"E,lasa asa esti tu incantata de fiecare data cand te imprietenesti cu cate cineva,eu nu mai pot sa-ti zic nimic,am trecut prin multe si nu mai cred in nimeni si nimic,o sa vezi si tu cu trecerea timpului ca toti se schimba,si nu stii de cine sa te feresti mai repede." Are mare dreptate,cum zice si proverbul ala "Fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur."cand eram mai mica spuneam ca nu-i adevarat si ca asa ceva nu exista,ca prietenii sunt pe viata si nu au cum sa te insele,dar acum realizez cat e de adevarat si imi pare rau...De ce trebuie sa existe atata rautate pe lumea asta?... o intrebare la care nu am gasit raspuns si nu cred ca voi gasi in viitorul apropiat.:-<